| Part Number | GTL2008PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 444320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Translator GTL GTL+ GTL- to LVTTL LVTTL to GTL GTL+ GTL- 28-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GTL2008PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | GTL2008PW,118 |
|---|---|
| Product Dimensions | 9.8 x 4.5 x 0.95 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Pin Count | 28 |
| Maximum High Level Output Current | -16 mA |
| Logic Function | Translator |
| Rad Hard | No |
| Maximum Low Level Output Current | 16 mA |
| Output Type | Open Drain |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Logic Family | GTL |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Translation | GTL/GTL+/GTL- to LVTTL|LVTTL to GTL/GTL+/GTL- |
| Package | 28TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-GTL2008PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Voltage Level Translator 16-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for NVT2006BQ,115.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9306DC,125.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Buffer 6-OUT 32-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SI53304-B-GMR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 1-CH D-Type 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SZ373P6X.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN7417DR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT165D,653.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 12-OUT 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC100LVEL13DWR2G.pdf |
|
Diodes Incorporated | Voltage Level Shifter 8-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for PI4ULS5V201XVEX.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G125GF,132.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC595PWR.pdf |