| Part Number | LTL-4223 |
|---|---|
| Manufacturer | Liteon Opto |
| Quantity in stock | 213360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color Red 635nm 2-Pin T-1 3 4 |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LTL-4223 |
| Datasheet download |
| Part Number | LTL-4223 |
|---|---|
| Lens Dimensions | 5x5x7.6 mm |
| Rad Hard | No |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Lens Appearance | Colored Diffused |
| Dominant Wavelength | 623 nm |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Lens Shape Type | Circular |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Color | Red |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Supplier Package | T-1 3/4 |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Number of LEDs | 1 |
| Maximum Forward Voltage per Color | 2.6 V |
| Product Dimensions | 5.6 x 5.6 x 8.6 mm |
| Type | Uni-Color |
| Max Processing Temp | 260 |
| LED Material | GaAsP |
| Category | Standard LED |
| Intensity | 19 mcd |
| Viewing Angle | 36 ° |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| Peak Wavelength | 635 nm |
| Package | 2T-1 3/4 |
| Replacement Part Number | PART-LTL-4223 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | LED IrLED 950nm 2-Pin Download PDF datasheet for SIM-20ST.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Yellow 591nm 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for LY M676-Q2S1-26.pdf |
|
Broadcom | LED Uni-Color Red 645nm 2-Pin T-1 Download PDF datasheet for HLMP-K101.pdf |
|
ROHM | LED Uni-Color Red 650nm 2-Pin T-1 Bulk Download PDF datasheet for SLR-342VR3F.pdf |
|
KR CSLNM1.23-8K8L-24-0-1000-R18-I-X OSRAM Opto Semiconductors |
OOSKR CSLNM1.23-8K8L-24-0-1000-R18-I-XX - |
|
GW JDSTS2.EM-HQHS-XX56-1-65-R18 OSRAM Opto Semiconductors |
LED Uni-Color White 39lm 3500K Chip LED 4-Pin SMD T R Download PDF datasheet for GW JDSTS2.EM-HQHS-XX56-1-65-R18.pdf |
|
ROHM | LED Uni-Color Red 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for SML-M13UTT86.pdf |
|
Kingbright | KINKPTL-3216SGC-01 - |
|
Everlight | LED IrLED 940nm 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for IR17-21C TR8.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Yellow 591nm 2-Pin SMT T R Download PDF datasheet for LY P47K-J1L2-26.pdf |