| Part Number | LTST-S220TGKT |
|---|---|
| Manufacturer | Liteon Opto |
| Quantity in stock | 704270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color Green 530nm 2-Pin T R |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LTST-S220TGKT |
| Datasheet download |
| Part Number | LTST-S220TGKT |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Maximum Forward Voltage per Color | 3.6 V |
| Lens Shape Type | Rectangular |
| Mounting | Surface Mount |
| Category | Chip LED |
| Lens Appearance | Colorless Non Diffused |
| Lead Finish | Tin |
| LED Material | InGaN |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Lens Dimensions | 1.7x0.6x0.5 mm |
| Maximum Forward Current | 20 mA |
| MSL Level | 3 |
| Peak Wavelength | 530 nm |
| Color | Green |
| Number of LEDs | 1 |
| Operating Temperature | -20 to 80 °C |
| Type | Uni-Color |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 2.1 x 0.6 x 1 mm |
| Maximum Power Dissipation | 76 mW |
| Dominant Wavelength | 525 nm |
| Pin Count | 2 |
| Intensity | 450(Max) mcd |
| Package | 2 |
| Replacement Part Number | PART-LTST-S220TGKT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Everlight | EVL65-21 R7SC-AP2Q2B 3T AM MINITOPVIEW, - |
|
Dialight | LED Bi-Color Green Yellow 565nm 585nm 4-Pin T-1 Bulk Download PDF datasheet for 553-0744F.pdf |
|
Vishay | LED IrLED 850nm 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for VSMY2850G.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSLUW W5AM-KZLY-5Q7Q Q7777,LUWW5AM GRAG - |
|
Lumileds | LED Uni-Color White 2700lm 3000K Chip LED 2-Pin SMD Tube Download PDF datasheet for L2C2-30801205E1300.pdf |
|
Kingbright | LED, RED GRN, 200 180MCD, TH - |
|
GW PSLM31.EM-GUHQ-XX33-1-65-R18 OSRAM Opto Semiconductors |
OOSGW PSLM31.EM-GUHQ-XX33-1-65-R18 Q6511 Download PDF datasheet for GW PSLM31.EM-GUHQ-XX33-1-65-R18.pdf |
|
Broadcom | LED Uni-Color Red 635nm 2-Pin T-1 3 4 Download PDF datasheet for HLMP-4700-C00B2.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | IRLED Download PDF datasheet for SFH4550-FW.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSLE CG P1A-5T5U-A LE CG P1A-5T5U-A Q Download PDF datasheet for LE CG P1A-5T5U-A.pdf |