| Part Number | TC74ACT541FT(EL) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 187700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC74ACT541FT(EL) |
| Datasheet download |
| Part Number | TC74ACT541FT(EL) |
|---|---|
| Screening Level | Industrial |
| Number of Input Enables per Chip | 2 Low |
| Number of Output Enables per Chip | 0 |
| Logic Function | Buffer |
| Logic Family | ACT |
| Output Type | 3-State |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 8.3@5 ns |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Bus Hold | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 6.9(Max) x 4.4 x 1 |
| Maximum Quiescent Current | 8 uA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Polarity | Non-Inverting |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Supplier Package | TSSOP |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Pin Count | 20 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-TC74ACT541FT(EL) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Voltage Level Translator GTL GTL+ to LVTTL TTL 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for GTL2002D,118.pdf |
|
Toshiba | Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC7SET34FU,LJ(CT.pdf |
|
Nexperia | AND 1-Element 2-IN TTL 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G08GW C4H.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G08DFT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for LSF0108PWR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 16-Bit 3.3V TO 5.0V Level Shifting Transceiver with 3-State Outputs Download PDF datasheet for 74ALVC164245PVG8.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NC7WZ126K8X.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G00GW,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC07ADTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9306IDCURQ1.pdf |