| Part Number | ACPL-064L-500E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 802150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 2-CH 8-Pin SO T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ACPL-064L-500E |
| Datasheet download |
| Part Number | ACPL-064L-500E |
|---|---|
| Output Type | Totem-Pole |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Forward Current | 8 mA |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | DC |
| Supplier Package | SO |
| Maximum Baud Rate | MBd |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Pin Count | 8 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 5.08 x 3.94 x 3.18 mm |
| Maximum Power Dissipation | 20 mW |
| Maximum Propagation Delay Time | 80 ns |
| Minimum Forward Voltage | 0.95 V |
| Rad Hard | No |
| Typical Fall Time | 0.012 us |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 8SO |
| Replacement Part Number | PART-ACPL-064L-500E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | OptoCoupler 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-788J-500E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 8-Pin DIP Tube Download PDF datasheet for TLP759(TP1,J,F).pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-0700-500E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 5-Pin SO6 Emboss T R Download PDF datasheet for TLP2361(V4-TPRE(T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-817-56CE.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for HCPL-0630-000E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for IL217AT.pdf |
|
Sharp | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 5-Pin PDIP Sleeve Download PDF datasheet for PC3SD12NTZAF.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-060L-560E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out DC-IN 2-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-0738-500E.pdf |