| Part Number | ACSL-6310-56TE |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 283950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 3-CH 16-Pin SOIC N Tube |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ACSL-6310-56TE |
| Datasheet download |
| Part Number | ACSL-6310-56TE |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Input Type | DC |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 9.99 x 3.98 x 1.52 mm |
| Minimum Forward Voltage | 1.25 V |
| Maximum Baud Rate | MBd |
| Output Type | Open Collector |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Maximum Power Dissipation | 65/ch mW |
| Maximum Forward Current | 15 mA |
| Logic Gate Type | Inverter |
| Maximum Forward Voltage | 1.8 V |
| Rad Hard | No |
| Typical Fall Time | 0.012 us |
| Pin Count | 16 |
| Supplier Package | SOIC N |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time | 100 ns |
| Package | 16SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-ACSL-6310-56TE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-217-50CE.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Black T R Download PDF datasheet for MCT6SD.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400VDRM 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for MOC3043TVM.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 4-CH Transistor DC-OUT 16-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SFH6916-T.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for ACPL-782T-000E.pdf |
|
Toshiba | TOSTLP5752(D4-TP4,E(O IC COUPLER ZEUS-SO Download PDF datasheet for TLP5752(D4-TP4E(O.pdf |
|
Everlight | VISIBLE LED - |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 2-CH 8-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for ISO7421ED.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 2-CH 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-314J-500E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 2-CH Darlington DC-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MOCD223R2M.pdf |