| Part Number | HCPL-2611-500E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 162630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-2611-500E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-2611-500E |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Forward Voltage | 1.75 V |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | PDIP SMD |
| Input Type | DC |
| Maximum Propagation Delay Time | 75 ns |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.35 x 3.56 mm |
| Maximum Baud Rate | MBd |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Typical Fall Time | 0.01 us |
| Maximum Forward Current | 20 mA |
| Output Type | Open Collector |
| Minimum Forward Voltage | 1.4 V |
| Logic Gate Type | NAND |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Power Dissipation | 85 mW |
| Package | 8PDIP SMD |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-2611-500E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-217-50DE.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for HCPL-063N-000E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-PIN SMD Bulk Download PDF datasheet for FOD3150TSV.pdf |
|
Silicon Labs | OptoCoupler 4-CH 16-Pin SOIC W Download PDF datasheet for SI8441BB-D-IS.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 3-CH 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7231MDWR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 250VDRM 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for FODM3012R2V_NF098.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7242CQDWRQ1.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-C87A-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Three State DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-2411-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-2530-000E.pdf |