| Part Number | HCPL-3120-300E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 349700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD Tube |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-3120-300E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-3120-300E |
|---|---|
| Maximum Fall Time | 0.5 us |
| Maximum Power Dissipation | 295 mW |
| Maximum Forward Voltage | 1.8 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Fall Time | 0.1 us |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | PDIP SMD |
| Maximum Propagation Delay Time | 500 ns |
| Minimum Forward Voltage | 1.2 V |
| Input Type | DC |
| Maximum Forward Current | 25 mA |
| Output Type | Push-Pull |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.35 x 3.56 mm |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Package | 8PDIP SMD |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-3120-300E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Digital Isolator 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7321CDR.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Download PDF datasheet for TLP184(GR-TPLSE(T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull Logic, Buffer-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-7721-500E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Download PDF datasheet for VO615A-4.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for SI8642BA-B-IU.pdf |
|
Broadcom | GATE DRIVE OPTOCOUPLER, T R+IEC+LF - |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-263N-520E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for SFH617A-3X007T.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TCLT1003.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 16-Pin CDIP Download PDF datasheet for 6N134 883B.pdf |