| Part Number | MCT62 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 820160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin PDIP Black Bulk |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCT62 |
| Datasheet download |
| Part Number | MCT62 |
|---|---|
| Typical Forward Voltage | 1.2 V |
| Maximum Collector Current | 30 mA |
| Rad Hard | No |
| Maximum Input Current | 60 mA |
| Supplier Package | PDIP Black |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Minimum Isolation Voltage | 5000 Vrms |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Input Type | DC |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 8 |
| Product Dimensions | 10.18 x 7 x 4 mm |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 30 V |
| Maximum Power Dissipation | 400 mW |
| Maximum Forward Voltage | 1.5 V |
| Output Type | DC |
| Package | 8PDIP Black |
| Replacement Part Number | PART-MCT62 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLP291(BL-TP,SE(T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin CDIP SMD Download PDF datasheet for HCPL-5501#300.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler AC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SO6 Tube Download PDF datasheet for TLP184(V4GBTRSE(T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP W SMD T R Download PDF datasheet for HCNW2201-500E.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 3-CH 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7231CDWR.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for HCPL-070A-060E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for CNY173TVM.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Download PDF datasheet for SFH6106-1.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 20-Pin LCCC Download PDF datasheet for HCPL-6630.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 4-CH 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7240MDWR.pdf |