| Part Number | HCPL-0700-500E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 186810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin SOIC T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-0700-500E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-0700-500E |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | DC |
| Input Type | DC |
| Product Dimensions | 5.08 x 3.94 x 3.18 mm |
| Minimum Forward Voltage | 1.25 V |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 2600 % |
| Typical Forward Voltage | 1.4 V |
| Minimum Isolation Voltage | 3750 Vrms |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Maximum Power Dissipation | 135 mW |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Maximum Input Current | 20 mA |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-0700-500E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 6-Pin SO Stretched Tube Download PDF datasheet for ACPL-W314-060E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out DC-IN 1-CH 8-Pin SSO T R Download PDF datasheet for ACPL-K72T-560E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ILD213T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP W SMD Tube Download PDF datasheet for HCNW2601-300E.pdf |
|
Toshiba | TOSTLP714(TP,F) PHOTO COUPLER Download PDF datasheet for TLP714(TPF).pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for HCPL-181-00DE.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 6-Pin SO Stretched T R Download PDF datasheet for ACPL-W60L-560E.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin SOIC N Download PDF datasheet for SI8452AB-B-IS1.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7240CFQDWRQ1.pdf |
|
Everlight | VISIBLE LED - |