| Part Number | L130-2580001400001 |
|---|---|
| Manufacturer | Lumileds |
| Quantity in stock | 732960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color White 23lm 2500K Chip LED 2-Pin SMD T R |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | L130-2580001400001 |
| Datasheet download |
| Part Number | L130-2580001400001 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Lens Shape Type | Rectangular |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Category | Chip LED |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Mounting | Surface Mount |
| Lens Dimensions | 2.48 x 1.15 mm |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Viewing Angle | 116 ° |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Type | Uni-Color |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Color | White |
| Reverse Voltage | -5 V |
| Luminous Flux | 23 lm |
| Package Dimensions | 3.2 x 1.4 x 0.75 mm |
| Maximum Forward Voltage per Color | 3.3 V |
| Color Temperature | 2500 K |
| Maximum Forward Current | 100 mA |
| Supplier Package | SMD |
| Pin Count | 2 |
| Number of LEDs | 1 |
| Package | 2SMD |
| Replacement Part Number | PART-L130-2580001400001 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED IrLED 950nm 2-Pin MIDLED T R Download PDF datasheet for SFH 4646-Z.pdf |
|
Lumileds | LED Uni-Color White 1045lm 5700K Chip LED 2-Pin SMD Tube Download PDF datasheet for L2C2-57701202E0900.pdf |
|
Everlight | LED Uni-Color Red 632nm 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for 27-21SURC S530-A3 TR8.pdf |
|
Dialight | LED Bi-Color Green Red 570nm 650nm 4-Pin SMD T R Download PDF datasheet for 597-7701-507F.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Yellow 591nm 2-Pin SMT T R Download PDF datasheet for LY P47K-J1L2-26.pdf |
|
Kingbright | SMT-LED GREEN,0805-CHIP,NORMAL BRIGHT - |
|
67-21S KK2C-W7010M31N42936Z6 2T Everlight |
EVL67-21S KK2C-W7010M31N42936Z6 2T LOW P - |
|
Vishay | LED Uni-Color Blue 428nm 2-Pin T-1 Download PDF datasheet for TLHB4400.pdf |
|
TE Connectivity | LED IrLED 850nm 3-Pin TO-46 - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSLWA673-Q2R2-JKML-0-10-R33-Z Q65111A60 Download PDF datasheet for LW A673-Q2R2-JKML-0-10-R33-Z.pdf |