| Part Number | L1SP-PRP2003500000 |
|---|---|
| Manufacturer | Lumileds |
| Quantity in stock | 641780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color Purple 445nm Chip LED 2-Pin SMD T R |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | L1SP-PRP2003500000 |
| Datasheet download |
| Part Number | L1SP-PRP2003500000 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Color | Purple |
| Lens Shape Type | Circular |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Peak Wavelength | 445 nm |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Category | Chip LED |
| Package Dimensions | 3.5 x 3.4 x 0.8 mm |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Forward Current | 300 mA |
| Number of LEDs | 1 |
| Type | Uni-Color |
| Lens Dimensions | 3 x 0.5 mm |
| Moisture Sensitivity Level | 2 |
| Viewing Angle | 115 ° |
| Supplier Package | SMD |
| Maximum Forward Voltage per Color | 3.1 V |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Package | 2SMD |
| Replacement Part Number | PART-L1SP-PRP2003500000 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSGW PSLR31.EMKULTA737BF Q7777_S5 R31 - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSGW JTLPS1.EM-KKKM-A333-1 Q65112A3794 - |
|
Dialight | LED - |
|
Everlight | LED IrLED 875nm 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for SIR67-21C TR8.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Blue 1.16lm 464nm Chip LED 2-PIN PLCC T R Download PDF datasheet for LB TTSD-S1T2-35.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED, SMD, JDSRS1.EC Series, Uni-Color White, 51.5-65.9 lm, 5500K, \u00f87\"T R 2k Download PDF datasheet for GW JDSRS1.EC-FUGQ-5F7G-L1N2.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSLWM67C-T2U2-JMK-0-20-R18-Z Q65111A530 Download PDF datasheet for LW M67C-T2U2-JMK-0-20-R18-Z.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color White 10lm x=0.3 y=0.29 Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for CUW Y3SH.B1-DEGF-4A7V-1.pdf |
|
Lumileds | - Download PDF datasheet for L2C3-3090205E06000.pdf |
|
Lumileds | LMIL2C2-30951205E1300 LED WARM-WHITE COB - |