| Part Number | L2C2-30901204E1300 |
|---|---|
| Manufacturer | Lumileds |
| Quantity in stock | 422610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color White 1742lm 3000K Chip LED 2-Pin SMD Tube |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | L2C2-30901204E1300 |
| Datasheet download |
| Part Number | L2C2-30901204E1300 |
|---|---|
| Viewing Angle | 115 ° |
| Maximum Forward Current | 900 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of LEDs | 1 |
| Family | LUXEON CoB |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Maximum Forward Voltage per Color | 37.5 V |
| Luminous Flux | 1742 lm |
| Packaging | Tube |
| Lens Dimensions | 13 x 0.5 mm |
| Lens Shape Type | Circular |
| Color Temperature | 3000 K |
| Lead Free | Yes |
| Type | Chip LED |
| Rad Hard | No |
| Category | Chip LED |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Color | White |
| Package | 2SMD |
| Replacement Part Number | PART-L2C2-30901204E1300 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | LED Uni-Color Red 635nm 2-Pin T R Download PDF datasheet for HLMP-S201-D0002.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSGW JTLRS1.CM-A10310 Q65111A0867,2835, - |
|
Everlight | EVLELSH-Q91E1-OLPNM-JD3D8 LUMINOUS FLUX, - |
|
GW T4LHB1.EM-JA-22S5-QAMA-17-T01-XX OSRAM Opto Semiconductors |
OOSGW T4LHB1.EM-JA-22S5-QAMA-17-T01-XX Q - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSSFH 4258-AW SFH 4258-AW Q65110A9802 - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED, SMD, GW JDSMS1.EC Series, Uni-Color White, 41.2-52.9 lm, 5000K, \u00f87\"T R 1k Download PDF datasheet for GW JDSMS1.EC-FSFU-5H7I-L1N2.pdf |
|
GW CSHPM1.EM-LPLR-A737-1-350-R18-MC OSRAM Opto Semiconductors |
OOSGW CSHPM1.EM-LPLR-A737-1-350-R18-MC Q Download PDF datasheet for GW CSHPM1.EM-LPLR-A737-1-350-R18-MC.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED IrLED 950nm 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for SFH 4641-Z.pdf |
|
Everlight | LED SMD Top View Uni-Color Brilliant Yellow Green 573nm 0603 Pkg \u00f87\"T R 3k - |
|
ROHM | LED Uni-Color Red Chip LED 2-Pin SMD Embossed T R Download PDF datasheet for SML-D13UWT86A.pdf |