| Part Number | L2C2-40801203E0900 |
|---|---|
| Manufacturer | Lumileds |
| Quantity in stock | 393680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color White 1451lm 4000K Chip LED 2-Pin SMD Tube |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | L2C2-40801203E0900 |
| Datasheet download |
| Part Number | L2C2-40801203E0900 |
|---|---|
| Viewing Angle | 115 ° |
| Lead Free | Yes |
| Lens Dimensions | 9 x 0.5 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of LEDs | 1 |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Maximum Forward Voltage per Color | 37.5 V |
| Color Temperature | 4000 K |
| Packaging | Tube |
| Maximum Forward Current | 600 mA |
| Lens Shape Type | Circular |
| Luminous Flux | 1451 lm |
| Family | LUXEON CoB |
| Type | Chip LED |
| Category | Chip LED |
| Rad Hard | No |
| Color | White |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Package | 2SMD |
| Replacement Part Number | PART-L2C2-40801203E0900 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Dialight | LED Bi-Color Green Yellow 565nm 585nm 2-Pin T-1 Bulk Download PDF datasheet for 551-3107F.pdf |
|
Broadcom | LED Uni-Color Amber 590nm 2-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for HSMA-A100-Q00J1.pdf |
|
Broadcom | PLCC2 MINI,WHITE Download PDF datasheet for ASMT-TWBM-NV702.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Orange 610nm 2-Pin SMT T R Download PDF datasheet for LO Y876-R2T1-24.pdf |
|
Lumileds | LED Uni-Color White 1660lm 3000K Chip LED 2-Pin SMD Tube Download PDF datasheet for L2C5-30HG1204E1300.pdf |
|
Everlight | LED Uni-Color Yellow Green 575nm Chip LED 2-Pin PLCC T R - |
|
Broadcom | LED Uni-Color Yellow 589nm 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for HSMY-C280.pdf |
|
Broadcom | PLCC2,TOP MT,HBWHITE - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED 70mW 860nm IrLED 4-Pin SMD T R Download PDF datasheet for SFH 4258-VAW-Z.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Red 643nm 2-Pin SMT T R Download PDF datasheet for LS A67K-K1L2-1.pdf |