| Part Number | L2C3-2780207E06000 |
|---|---|
| Manufacturer | Lumileds |
| Quantity in stock | 308880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color White 787lm 2700K Chip LED 2-Pin SMD Tube |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | L2C3-2780207E06000 |
| Datasheet download |
| Part Number | L2C3-2780207E06000 |
|---|---|
| Viewing Angle | 115 ° |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Forward Current | 300 mA |
| Number of LEDs | 1 |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lens Shape Type | Circular |
| Maximum Forward Voltage per Color | 38 V |
| Luminous Flux | 787 lm |
| Package Dimensions | 15 x 12 x 1.5 mm |
| Type | Chip LED |
| Color Temperature | 2700 K |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | SMD |
| Pin Count | 2 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Color | White |
| Category | Chip LED |
| Lens Dimensions | 6.5 x 0.5 mm |
| Package | 2SMD |
| Replacement Part Number | PART-L2C3-2780207E06000 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color White 35.9lm 5700K Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for GW SBLMA1.EM-HPHR-A232-L1N2.pdf |
|
Broadcom | LED Uni-Color Red 626nm 2-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for HSMS-A100-L00J1.pdf |
|
Broadcom | LED Uni-Color Yellow 589nm 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for HSMY-C280.pdf |
|
Lumileds | LMIL130-27800020LABV0 LUXEON 3020, 2700K - |
|
Everlight | LED Uni-Color White x=0.29 y=0.28K 2-Pin T-1 T R Download PDF datasheet for 3294-15 T2C9-1HMB.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSGW JTLRS1.EM-A10310 Q65111A0867 - |
|
ROHM | LED Uni-Color White x=0.3 y=0.3 Chip LED 2-Pin 0604 - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | High Power LEDs Download PDF datasheet for GWPSLR31.EM-LR-A131-1.pdf |
|
Everlight | LED SMD Top View Uni-Color Pure White 0603 Pkg \u00f87\"T R 3k - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Green Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for LT MTSG-V2CA-35-1.pdf |