| Part Number | LNJ353W83RA |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 841550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Bi-Color Yellow Green 572nm 2-Pin SMD |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LNJ353W83RA |
| Datasheet download |
| Part Number | LNJ353W83RA |
|---|---|
| Product Dimensions | 1.8 x 1.1 x 0.5 |
| Peak Wavelength | 575 nm |
| Color | Yellow Green |
| Category | Chip LED |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Type | Bi-Color |
| Maximum Forward Current | 20 mA |
| Supplier Package | SMD |
| Intensity | 8.5 mcd |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -30 to 85 °C |
| Maximum Forward Voltage per Color | 2.3 V |
| Maximum Power Dissipation | 55 mW |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Reverse Voltage | 4 V |
| Lens Shape Type | Rectangular |
| Dominant Wavelength | 572 nm |
| Number of LEDs | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Lens Dimensions | 1.3 x 1.2 x 0.42 mm |
| Package | 2SMD |
| Replacement Part Number | PART-LNJ353W83RA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |