| Part Number | MP-2016-1100-50-70 |
|---|---|
| Manufacturer | Luminus Devices |
| Quantity in stock | 563990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color White 27lm 5000K Chip LED 2-Pin SMD T R |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MP-2016-1100-50-70 |
| Datasheet download |
| Part Number | MP-2016-1100-50-70 |
|---|---|
| Maximum Power Dissipation | 816 mW |
| Product Dimensions | 2 x 1.6 x 0.52 |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Forward Current | 120 mA |
| Operating Temperature | -40 to 80 °C |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Type | Chip LED |
| Pin Count | 2 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Rad Hard | No |
| Viewing Angle | 110 ° |
| Supplier Package | SMD |
| Luminous Flux | 27 lm |
| Maximum Forward Voltage per Color | 3.4 V |
| Lens Dimensions | 1.7 x 1.3 mm |
| Category | Chip LED |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of LEDs | 1 |
| Package | 2SMD |
| Replacement Part Number | PART-MP-2016-1100-50-70 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSGW CS8PM1.EM-LPLR-XX37-1 Q65112A2411 Download PDF datasheet for GW CS8PM1.EM-LPLR-XX37-1.pdf |
|
Lumileds | LED Uni-Color White 1526lm 5700K Chip LED 2-Pin SMD Tube Download PDF datasheet for L2C2-57701203E0900.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Green 572nm 2-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for LG T676-P2R1-24-Z.pdf |
|
Lumileds | LED Uni-Color Purple 445nm Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for L1SP-PRP2003500000.pdf |
|
Broadcom | LED Uni-Color Yellow 583nm 2-Pin SMD Download PDF datasheet for HLMP-7019.pdf |
|
Broadcom | PLCC6,T MT,SILICONE RGB - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSLO R976-QR-1-0-20-R18-Z Q65110A5366_L Download PDF datasheet for LO R976-QR-1-0-20-R18-Z.pdf |
|
Lumileds | LED Uni-Color White 24.5lm 3500K Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for L130-3580001400001.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSGW PSLR31.EMKULSA838BF Q7777_S5 R31 - |
|
Panasonic | LED 4 IN 1 - |