| Part Number | DS1267BS-010+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 330500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 16-Pin SOIC |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1267BS-010+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1267BS-010+ |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±5.5 |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Control Interface | Serial (3-Wire) |
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Maximum Supply Current | 5 mA |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Supplier Package | SOIC |
| Number of Positions | 256 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Memory Type | Volatile |
| Minimum Dual Supply Voltage | 0/4.5 |
| Number of Pot per Package | 2 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 16 |
| Taper Type | Linear |
| Lead Finish | Pure Tin |
| Screening Level | Industrial |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Product Dimensions | 10.5(Max) x 7.6(Max) x 2.35(Max) |
| Resistance Value | 10 kOhm |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 16SOIC |
| Replacement Part Number | PART-DS1267BS-010+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Digital Potentiometer 100POS 1KOhm Single 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for X9C102SIZ.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Dual 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5478ETE+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for DS1868BE-010+.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 100KOhm Single 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for MCP4541T-104E MS.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 32POS 1KOhm Single 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for X9313ZSZT1.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Dual 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX5478EUD+T.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 32POS 50KOhm Single 8-Pin MSOP Download PDF datasheet for X9313UMZ3.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Dual 16-Pin CSBGA T R Download PDF datasheet for DS1859B-050+T&R.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Dual 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for DS1859E-050+T&R.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 100POS 10KOhm Single 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS1804U-010+.pdf |