| Part Number | DS1307+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 426410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Real Time Clock Serial 56Byte 8-Pin PDIP N |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Real Time Clock |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1307+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1307+ |
|---|---|
| Product Dimensions | 9.91 x 7.87 x 4.45 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | PDIP N |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Function | Clock/Calendar |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Screening Level | Commercial |
| Mounting | Through Hole |
| Time Format | HH:MM:SS |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Bus Type | Serial (I2C) |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Package | 8PDIP N |
| Replacement Part Number | PART-DS1307+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Parallel 8KByte 34-Pin PowerCap Module Download PDF datasheet for DS1743WP-120IND+.pdf |
|
Maxim Integrated | Extremely Accurate I2C RTC 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for DS3232MZ+TRL.pdf |
|
TXC(NINGBO)CORPORATION | Real Time Clock Serial (I2C) 256Byte 14-Pin SOIC Download PDF datasheet for RTS1400013.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Parallel 512KByte 34-Pin PowerCap Module Download PDF datasheet for DS1557WP-120+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 31Byte 8-Pin PDIP N Download PDF datasheet for DS1302N+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Multiplexed 114Byte 24-Pin SOIC W Download PDF datasheet for DS12885S+.pdf |
|
Abracon | Real Time Clock (RTC) IC Clock Calendar 256B I\u00b2C, 2-Wire Serial 16VFQFN Exposed Pad Download PDF datasheet for AB0805-T3.pdf |
|
STMicroelectronics | Real Time Clock Serial 20Byte 8-Pin SO N T R Download PDF datasheet for M41T81M6F.pdf |
|
NXP | Real Time Clock Serial (3-Wire, I2C, SPI) 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for PCF2129AT 2,518.pdf |
|
Seiko Instruments | RX-8025T UC NEW VERSION - |