| Part Number | DS1340C-33#T&R |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 451800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Real Time Clock Serial 16-Pin SOIC W T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Real Time Clock |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1340C-33#T&R |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1340C-33#T&R |
|---|---|
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 10.5 x 7.6 x 2.35 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Function | Clock/Calendar/Trickle Charger |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SOIC W |
| Mounting | Surface Mount |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Bus Type | Serial (I2C) |
| Time Format | HH:MM:SS |
| MSL Level | 1 |
| Package | 16SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-DS1340C-33#T&R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Phantom Clock 16-Pin PDIP N Download PDF datasheet for DS1315-5+.pdf |
|
Diodes Incorporated | REAL-TIME CLOCK IC (I2C BUS) Download PDF datasheet for PT7C4363WEX.pdf |
|
Seiko Instruments | RX-8025T UB NEW VERSION - |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 8-Pin uSOP Tube Download PDF datasheet for DS1339BU+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 56Byte 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for DS1338Z-33+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Phantom Clock Parallel 128KByte 32-Pin EDIP Download PDF datasheet for DS1248Y-70IND+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS1374U-18+.pdf |
|
Seiko Instruments | RX-8025T UB VER.D - |
|
Intersil | Real Time Clock Serial 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ISL12008IB8Z-T.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 512Byte 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for DS1388Z-33+T.pdf |