| Part Number | DS1747WP-120+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 533390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Real Time Clock Parallel 512KByte 34-Pin PowerCap Module |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Real Time Clock |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1747WP-120+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1747WP-120+ |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 34 |
| Product Dimensions | 23.5 x 25.02 x 2.03 mm |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Screening Level | Commercial |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Bus Type | Parallel |
| MSL Level | 3 |
| Supplier Package | PowerCap Module |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Function | Clock/Calendar/NV Timekeeping RAM |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Package | 34PowerCap Module |
| Replacement Part Number | PART-DS1747WP-120+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Real Time Clock Serial (2-Wire, I2C) 8-Pin TDFN T R Download PDF datasheet for PT7C4337ZEEX.pdf |
|
Seiko Instruments | RX-8025T UC VER.D - |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for DS1340Z-3+T&R.pdf |
|
Diodes Incorporated | LOW POWER CONSUMPTION I2C REAL TIME CLOCK WITH MSOP8 PACKAGE - |
|
Integrated Device Technology | SPREAD SPECTRUM PLL - |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Phantom Clock 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for DS1315E-33+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for DS1340U-33+T&R.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Parallel 512KByte 32-Pin EDIP Download PDF datasheet for DS1747-70IND+.pdf |
|
TXC(NINGBO)CORPORATION | Real Time Clock Serial (I2C) 256Byte 14-Pin SOIC Download PDF datasheet for RTS1400013.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS1374U-18+.pdf |