| Part Number | DS1501WZ+T&R |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 754850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Real Time Clock Parallel 256Byte 28-Pin PDIP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Real Time Clock |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1501WZ+T&R |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1501WZ+T&R |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | PDIP |
| User RAM | 256 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Function | Clock/Calendar/Alarm/Watchdog Timekeeper |
| Bus Type | Parallel |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 28 |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Mounting | Through Hole |
| Time Format | HH:MM:SS |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 37.34 x 14.61 x 4.45 mm |
| Package | 28PDIP |
| Replacement Part Number | PART-DS1501WZ+T&R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for DS3231MZ V+.pdf |
|
Intersil | Real Time Clock Serial 128Byte 20-Pin SOIC Download PDF datasheet for ISL12022MIBZ.pdf |
|
Intersil | Real Time Clock Serial 128Byte 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for ISL12022IBZ.pdf |
|
Intersil | Real Time Clock Serial 512Byte 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ISL12027IB27Z-T.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 8-Pin PDIP N Download PDF datasheet for DS1337+.pdf |
|
Microchip | Real Time Clock Serial 64Byte 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for MCP79401-I ST.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Parallel 32KByte 32-Pin EDIP Download PDF datasheet for DS1554-70+.pdf |
|
Seiko Instruments | Real Time Clock Serial 14-Pin SOP Download PDF datasheet for X1B000281000099.pdf |
|
Seiko Instruments | RX-8025T UB NEW VERSION - |
|
NXP | Real Time Clock Serial 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for PCF8523T 1,118.pdf |