| Part Number | DS1804U-010+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 297360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 100POS 10KOhm Single 8-Pin uMAX |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1804U-010+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1804U-010+ |
|---|---|
| Resistance Value | 10 kOhm |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Supplier Package | uMAX |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Control Interface | Increment-Decrement |
| Number of Positions | 100 |
| Maximum Supply Current | 0.4 mA |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Package | 8uMAX |
| Replacement Part Number | PART-DS1804U-010+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Digital Potentiometer 100POS 1KOhm Single 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for X9C102SIZ.pdf |
|
ON Semiconductor | Digital Potentiometer 32POS 50KOhm Single 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for CAT5112VI-50-GT3.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP41010-I SN.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 128POS 22KOhm Single 8-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for MAX5128ELA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 100POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for DS1804Z-010+.pdf |
|
Intersil | ITSISL90728WIE627ZS2705 CISCO, ISL90728 - |
|
Intersil | Digital Potentiometer 1024POS 100KOhm Single 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for X9110TV14IZ.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 50KOhm Single 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX5160LEUA+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 1024POS 50KOhm Single 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5482ETE+T.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 32POS 1KOhm Single 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for X9313ZSZT1.pdf |