| Part Number | MCP4021T-103E SN |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 753870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 64POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP4021T-103E SN |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP4021T-103E SN |
|---|---|
| Memory Type | Non-Volatile |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Resistance Value | 10 kOhm |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 mm |
| Rad Hard | No |
| Number of Pot per Package | 1 |
| MSL Level | 1|3 |
| Maximum Supply Current | 0.045 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Control Interface | Serial (2-Wire) |
| Number of Positions | 64 |
| Supplier Package | SOIC N |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MCP4021T-103E SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Single 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ISL23315WFUZ-TK.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MCP4017T-103E LT.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 16-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MCP4661T-103E ML.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for X9313WSZ-3T1.pdf |
|
ON Semiconductor | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Single 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for CAT5128TBI-10-GT3.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 128POS 100KOhm Single 10-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX5438EUB+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Dual 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX5404EUB+.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 64POS 10KOhm Single 6-Pin SOT-23A T R Download PDF datasheet for MCP4013T-103E CH.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 50KOhm Single 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX5160LEUA+.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ISL23511WFB8Z-TK.pdf |