| Part Number | MAX5491NA01500+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 768870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 30KOhm 3-Pin SOT-23 T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5491NA01500+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5491NA01500+T |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.92 x 1.3 x 0.94 mm |
| Maximum Single Supply Voltage | 50 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Resistance Value | 30 kOhm |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MAX5491NA01500+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for X9313WSZ-3T1.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5477ETE+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Dual 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX5410EEE+T.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 100KOhm Single 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for MCP4141T-104E MF.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm 50KOhm Dual 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for DS1847E-050+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 64POS 45KOhm Dual 14-Pin PDIP N Download PDF datasheet for DS1801+.pdf |
|
ON Semiconductor | Digital Potentiometer 64POS 50KOhm Quad 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CAT5241YI-50-T2.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MCP40D17T-103E LT.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Dual 16-Pin SOIC N Download PDF datasheet for DS1803Z-100+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 20KOhm Single 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5407EKA+T.pdf |