| Part Number | MAX5405EUB+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 272800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Dual 10-Pin uMAX |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5405EUB+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5405EUB+ |
|---|---|
| Lead Finish | Preplated Gold |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 10 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Supply Current | 0.0008 mA |
| Number of Pot per Package | 2 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Positions | 256 |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Resistance Value | 100 kOhm |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Taper Type | Linear |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Product Dimensions | 3.05 x 3.05 x 0.95 mm |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Control Interface | Serial (3-Wire, SPI) |
| Supplier Package | uMAX |
| Memory Type | Volatile |
| Power Supply Type | Single |
| Package | 10uMAX |
| Replacement Part Number | PART-MAX5405EUB+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for X9511WSZT1.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MCP4651T-103E ST.pdf |
|
ALPS | POT,MOTORIZED,FADER,ALPS,DSHOW - |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 100 256POS 10KOhm Dual 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for DS1845E-010+T&R.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for X95820WV14IZ-2.7.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for MCP4541T-103E MS.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 64POS 10KOhm Single 6-Pin SOT-23A T R Download PDF datasheet for MCP4013T-103E CH.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 128POS 100KOhm Single 10-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX5438EUB+T.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 10-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for ISL22316WFRT10Z-TK.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Dual 16-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MCP4651T-503E ML.pdf |