| Part Number | DS1808Z-050+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 695710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 32POS 45KOhm Dual 16-Pin SOIC N |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1808Z-050+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1808Z-050+ |
|---|---|
| Typical Dual Supply Voltage | ±12 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Dual Supply Voltage | 0/4.5 |
| Screening Level | Industrial |
| Typical Single Supply Voltage | 12 V |
| Number of Pot per Package | 2 |
| Taper Type | Log |
| Control Interface | Serial (2-Wire) |
| MSL Level | 1 |
| Number of Positions | 32 |
| Memory Type | Volatile |
| Digital Supply Voltage | 4.5 to 5.5 |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±13.2 |
| Resistance Value | 45 kOhm |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Single Supply Voltage | 13.2 V |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.5 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Supply Current | 2 mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Supplier Package | SOIC N |
| Package | 16SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-DS1808Z-050+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 50KOhm Single 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX5160LEUA+.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 100POS 50KOhm Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for X9C503SZT1.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 20KOhm Dual 16-Pin CSBGA T R Download PDF datasheet for DS1859B-020+TR.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 20KOhm 30KOhm 50KOhm Triple 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for DS3901E+T&R.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MCP40D17T-103E LT.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 5KOhm Dual 14-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP4251-502E SL.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 64POS 10KOhm Single 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for MCP4011T-103E MS.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 64POS 2.1KOhm Single 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP4022T-202E CH.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Single 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5400EKA+T.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 16-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MCP4661T-103E ML.pdf |