| Part Number | DS26518GN+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 591880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Transceiver 8TX 8RX 256-Pin TE-CSBGA |
| Category | Communication |
| Family | Transceivers Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS26518GN+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS26518GN+ |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Transceiver |
| Pin Count | 256 |
| Supplier Package | TE-CSBGA |
| Power Supply Type | Single |
| Minimum Single Supply Voltage | 1.71 V |
| MSL Level | 3 |
| Number of Transmitters | 8 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Product Dimensions | 17 x 17 x 1.26 mm |
| Number of Receivers | 8 |
| Maximum Single Supply Voltage | 1.89 V |
| Protocols Supported | IEEE 1149.1 |
| Maximum Supply Current | 120 mA |
| Package | 256TE-CSBGA |
| Replacement Part Number | PART-DS26518GN+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | RS-232 TRANSMITTERS RECEIVERS - |
|
NXP | LIN Transceiver 1TX 1RX 20KBd 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for TJA1028T 5V0 20,112.pdf |
|
NXP | FlexRay Transceiver 1TX 1RX 10Mbps 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TJA1081BTS,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Power Line Communication Modem 1TX 1RX 2.4KBd 28-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for AMIS49587C5871RG.pdf |
|
Cirrus Logic | Digital Interface Transceiver 1TX 1RX 192Ksps 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for WM8804GEDS RV.pdf |
|
Macom Technologies | SONET Transceiver 1TX 1RX 11.3Gbps Download PDF datasheet for S19250PRID.pdf |
|
NXP | LIN Transceiver 1TX 1RX 20KBd 8-Pin HVSON EP T R Download PDF datasheet for TJA1021TK 20 C,118.pdf |
|
NXP | Transmission Module 1TX 1RX 10Mbps 32-Pin HVQFN EP Tray Download PDF datasheet for PN5120A0HN1 C1,151.pdf |
|
NXP | LIN Transceiver 1TX 1RX 20KBd 8-Pin HVSON EP T R Download PDF datasheet for TJA1021TK 10 C,118.pdf |
|
NXP | Transmission Module 1TX 1RX 10Mbps 32-Pin HVQFN EP T R Download PDF datasheet for PN5120A0HN1 C2,118.pdf |