| Part Number | CLC006BMX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 821340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cable Driver 1TX 400Mbps 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Communication |
| Family | Transceivers Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CLC006BMX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | CLC006BMX NOPB |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Cable Driver |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.45 mm |
| Maximum Data Rate | 400 Mbps |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Supply Current | 47 mA |
| Protocols Supported | ATM|SDH|SMPTE |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | SOIC N |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Power Supply Type | Single |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-CLC006BMX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | PHAPCF7938XA LAAB3800 IMMO TRANSPONDOR P - |
|
Maxim Integrated | Single Chip Transceiver 1TX 1RX 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for DS2155LC2+.pdf |
|
Infineon | SP001359188_FLEXRAY TRANSIVER Download PDF datasheet for TLE9221SX.pdf |
|
STMicroelectronics | Transceiver IC 1TX 1RX 400Kbps 26-Pin QFN T R Download PDF datasheet for L6360TR.pdf |
|
Intersil | Triple-Rate SDI Transmitter 1TX 3Gbps 76-Pin QFN Download PDF datasheet for TW6872-NA1-CR.pdf |
|
NXP | PHAPCF7953ATTM1AC1500 PKE TRANSPONDER PC - |
|
Texas Instruments | Transceiver 1TX 1RX 80-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for TSB81BA3PFP.pdf |
|
NXP | LIN Transceiver 1TX 1RX 20kBd 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for TJA1028T 5V0 20,118.pdf |
|
NXP | LIN Transceiver 1 TX 1 RX 20KBd 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TJA1027T 20,118.pdf |
|
Maxim Integrated | Transceiver 8TX 8RX 256-Pin TE-CSBGA Download PDF datasheet for DS26518GN+.pdf |