| Part Number | DS2712E+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 402210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger NiCD NiMH 20mA 16-Pin TSSOP |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS2712E+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS2712E+ |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Current | 20 mA |
| Pin Count | 16 |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-DS2712E+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Power Management IC Alkaline 100mA 50mA 1.8V 3.1V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS80010ARSMR.pdf |
|
MPS | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1500mA 2.5V to 4.35V 24-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2633AGR-Z.pdf |
|
Seiko Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 2.1V to 4.465V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for S-8261ACHMD-G4HT2U.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitor Li-Ion Li-Phosphate 0V to 3.6V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7693002DBTR.pdf |
|
ON Semiconductor | Battery Protection Li-Ion 6-Pin WDFN T R Download PDF datasheet for LC05111C01MTTTG.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24013DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charge Controller Back-Up Management 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ33100PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Fuel Gauge LiCoO2 2.5V 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27410DRZT-G1.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion 2.4V to 13.82V 32-Pin QFN Download PDF datasheet for ISL9237HRZ.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Li-Ion NiCD NiMH 4000mA 0V to 17.6V 32-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX1870AETJ+.pdf |