| Part Number | ICL7109CQH+TD |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 529780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single 30sps 12-bit Parallel 44-Pin PLCC T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ICL7109CQH+TD |
| Datasheet download |
| Part Number | ICL7109CQH+TD |
|---|---|
| Sampling Rate | 30 sps |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 16.66 x 16.66 x 3.96 mm |
| Input Type | Voltage |
| Mounting | Surface Mount |
| Resolution | 12 Bit |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 Count |
| Digital Supply Support | No |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Number of ADCs | 1 |
| Differential Input | Yes |
| Single-Ended Input | No |
| Input Signal Type | Differential |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Max Processing Temp | 245|300 |
| Supplier Package | PLCC |
| Rad Hard | No |
| Sample and Hold | No |
| Pin Count | 44 |
| Voltage Supply Source | Dual |
| MSL Level | 3 |
| Package | 44PLCC |
| Replacement Part Number | PART-ICL7109CQH+TD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 16-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP3208-BI SL.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX1285BESA+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for V62 04647-01XE.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 20-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1228BEEP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SOIC Download PDF datasheet for TLV2544QD.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 73ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX1241AESA+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 10-bit Serial 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX1085BESA+.pdf |
|
Intersil | ADC Single Dual Slope 3sps 3 1 2Digit LED 44-Pin MQFP T R Download PDF datasheet for ICL7107CM44ZT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 12-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX11616EEE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Triple 165Msps 10-bit Parallel 100-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for TVP7002PZP.pdf |