| Part Number | MAX1110EAP+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 848630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 50ksps 8-bit Serial 20-Pin SSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1110EAP+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1110EAP+ |
|---|---|
| Resolution | 8 Bit |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Digital Supply Support | No |
| Sample and Hold | Yes |
| Supplier Package | SSOP |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Architecture | SAR |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Input Signal Type | Single-Ended|Pseudo-Differential |
| Sampling Rate | 50 ksps |
| Number of Analog Inputs | 8|4 |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Voltage Supply Source | Single |
| Differential Input | Yes |
| Input Type | Voltage |
| Number of ADCs | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 7.33 x 5.38 x 1.78 mm |
| Input Voltage | 5.5|±2.75 V |
| Typical Power Dissipation | 0.23 mW |
| Maximum Power Dissipation | 640 mW |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Single-Ended Input | Yes |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Package | 20SSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1110EAP+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 125ksps 12-bit Serial 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for ADS7829IDRBT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX186DEWP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Semiflash 667ksps 8-bit Parallel 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for ADC0820BCWMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8341EB 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS1220IRVAR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 8-bit Serial 30-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7958SDBT.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 3.84ksps 24-bit Serial 24-Pin SSOP Download PDF datasheet for CS5534-ASZ.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX147ACAP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC2543CN.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 80sps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1232IPW.pdf |