| Part Number | MAX1139EEE+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 853830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 16-Pin QSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1139EEE+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1139EEE+T |
|---|---|
| Number of ADCs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Sampling Rate | 94.4 ksps |
| Pin Count | 16 |
| Differential Input | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Input Voltage | 2.048|±1.024 V |
| Supplier Package | QSOP |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Rad Hard | No |
| Resolution | 10 Bit |
| Voltage Supply Source | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Sample and Hold | Yes |
| Screening Level | Extended |
| Product Dimensions | 4.98 x 3.99 x 1.55 mm |
| Typical Power Dissipation | 2 mW |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Maximum Power Dissipation | 666.7 mW |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Number of Analog Inputs | 12|6 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Architecture | SAR |
| Digital Supply Support | No |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Package | 16QSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1139EEE+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single 200Msps 8-bit Parallel 48-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for ADC08B200CIVS NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 750Msps 12-Bit DDR LVDS 196-Pin NFBGA T R Download PDF datasheet for ADS54T01IZAYR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 16-bit Serial 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8332IBRGET.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual SAR 500ksps 12-bit Parallel 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS7862YB 250.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7816EB 250.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8320E 250.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 3.3ksps 12-bit Serial 10-Pin X2QFN T R Download PDF datasheet for ADS1015IRUGR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 20-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for ADC0804LCN NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7835E 250.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 115ksps 16-bit Serial 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX1301AEUP+.pdf |