| Part Number | MAX11168EUB+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 406260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 500ksps 16-Bit Serial 10-Pin uMAX T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX11168EUB+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX11168EUB+T |
|---|---|
| Voltage Supply Source | Analog|Digital |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Signal to Noise Ratio | 92.3 dB |
| Input Signal Type | Pseudo-Differential |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Sample and Hold | Yes |
| Digital Supply Support | Yes |
| Rad Hard | No |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Supplier Package | uMAX |
| Differential Nonlinearity | ±0.5 LSB |
| Pin Count | 10 |
| No Missing Codes | 16 Bit |
| Full Scale Error | ±16 LSB |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, 4-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Differential Input | Yes |
| Maximum Power Dissipation | 707 mW |
| Number of ADCs | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Single-Ended Input | No |
| Package Dimensions | 3.05 x 3.05 x 0.95 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Input Type | Voltage |
| Resolution | 16 Bit |
| Input Voltage | ±5 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.3|4.75 V |
| Architecture | SAR |
| Package | 10uMAX |
| Replacement Part Number | PART-MAX11168EUB+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 8-bit Serial 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7961SDBTR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 164ksps 10-bit Parallel 24-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC1550IDWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1247IPWR.pdf |
|
Intersil | ADC Single Dual Slope 3sps 3 1 2Digit LCD 40-Pin PDIP Download PDF datasheet for ICL7136CPLZ.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for CS5368-CQZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 28-Pin PLCC Rail Download PDF datasheet for ADC0808CCV.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Semiflash 667ksps 8-bit Parallel 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for ADC0820CCWM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 16ksps 24-bit Serial 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1211E.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 50ksps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7828EB 250.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual SAR 500ksps 16-bit Serial 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8361IDBQR.pdf |