| Part Number | MAX1137EUA+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 481790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 8-Pin uMAX |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1137EUA+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1137EUA+ |
|---|---|
| Number of Analog Inputs | 4|2 |
| Digital Supply Support | No |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Input Type | Voltage |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Voltage Supply Source | Single |
| Differential Input | Yes |
| Number of ADCs | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Screening Level | Extended |
| Sampling Rate | 94.4 ksps |
| Maximum Power Dissipation | 362 mW |
| Typical Power Dissipation | 3.35 mW |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 8 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Single-Ended Input | Yes |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Resolution | 10 Bit |
| Architecture | SAR |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Supplier Package | uMAX |
| Sample and Hold | Yes |
| Input Voltage | 2.048|±1.024 V |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Package | 8uMAX |
| Replacement Part Number | PART-MAX1137EUA+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 115ksps 16-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX1303BEUP+T.pdf |
|
Silergy | ZON M3 - ADNET ONLY - |
|
Texas Instruments | ADC Quad Pipelined 250Msps 11-bit LVDS 144-Pin NF-BGA Tube Download PDF datasheet for ADS58H40IZCR.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 96ksps 24-bit Serial 10-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for CS5343-CZZ.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX147BCAP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 16-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS7924IRTET.pdf |
|
Maxim Integrated | SERIAL OUTPUT, 5.6\u00b5S, 12-BIT ADC WITH REFERENCE Download PDF datasheet for MAX17511GTL+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADC121S051CIMFX NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX11601EKA+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8326IBDGKR.pdf |