| Part Number | MAX11644EUA+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 664220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 94.4ksps 12-bit Serial 8-Pin uMAX |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX11644EUA+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX11644EUA+ |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Full Scale Error | ±4 LSB |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Screening Level | Extended |
| Architecture | SAR |
| Sample and Hold | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Digital Supply Support | No |
| Maximum Power Dissipation | 362 mW |
| Number of Analog Inputs | 2|1 |
| Input Voltage | 4.096/5|±2.048 V |
| Signal to Noise Ratio | 70 dB |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Resolution | 12 Bit |
| Single-Ended Input | Yes |
| Voltage Supply Source | Single |
| Number of ADCs | 1 |
| Sampling Rate | 94.4 ksps |
| Differential Input | Yes |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | uMAX |
| Lead Finish | Gold |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Package | 8uMAX |
| Replacement Part Number | PART-MAX11644EUA+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7818E 250.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1114IDGSR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC161S626CIMMXNOPB.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for CS5364-DQZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1.25Msps 10-bit Serial 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for ADS7887SDCKR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS1220IRVAR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single 2Msps 14-bit Parallel 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MAX1320ECM+.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for CS5368-DQZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 510ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8568SRGCR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 50ksps 8-bit Parallel 28-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MAX161ACWI+T.pdf |