| Part Number | MAX11647EUA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 161080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 8-Pin uMAX T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX11647EUA+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX11647EUA+T |
|---|---|
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Sample and Hold | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Screening Level | Extended |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Architecture | SAR |
| Digital Supply Support | No |
| Number of Analog Inputs | 2|1 |
| Maximum Power Dissipation | 362 mW |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Voltage Supply Source | Single |
| Lead Finish | Gold |
| Resolution | 10 Bit |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | uMAX |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Input Voltage | 2.048|±1.024 V |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Sampling Rate | 94.4 ksps |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Differential Input | Yes |
| Number of ADCs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 8uMAX |
| Replacement Part Number | PART-MAX11647EUA+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 510ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8568SRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC108S102CIMTX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Parallel 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8515IDBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 15sps 24-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1243IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 85ksps 16-bit Serial 16-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MAX195BCWE+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ADS7816UC.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 20ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1254E.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 100sps 20-bit Serial 20-Pin SOIC Download PDF datasheet for CS5508-BSZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 40ksps 16-bit Parallel Serial 28-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ADS7807U.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 28-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for ADC0808CCVX.pdf |