| Part Number | MAX11902ETP+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 335010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single-SAR 1Msps 18-bit Serial 20-Pin TQFN EP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX11902ETP+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX11902ETP+ |
|---|---|
| Supplier Package | TQFN EP |
| Single-Ended Input | No |
| Input Voltage | ±3.3 V |
| Architecture | SAR |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Sample and Hold | No |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.73 |
| Voltage Supply Source | Single |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| No Missing Codes | 18 Bit |
| Number of ADCs | 1 |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Maximum Power Dissipation | 2424.2 mW |
| Differential Nonlinearity | ±0.5 LSB |
| Signal to Noise Ratio | 98.9 dB |
| Differential Input | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 1.5 V |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Digital Interface Type | Serial |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Typical Single Supply Voltage | 1.8|3.3 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Digital Supply Support | Yes |
| Resolution | 18 Bit |
| Input Signal Type | Differential |
| Pin Count | 20 |
| Voltage Reference | Internal |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.5 LSB |
| Package | 20TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX11902ETP+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC128S102CIMTX NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Parallel 28-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX197AEAI+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 20ksps 24-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS1251U 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Delta-Sigma 216ksps 24-bit Serial 48-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PCM4220PFB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX11607EUA+T.pdf |
|
Silergy | ZON M3 - ADNET ONLY - |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7230IPW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 8-bit Serial 30-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7958SDBT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Pipelined 200Msps 12-bit Serial LVDS 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS5296ARGCR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Pipelined 200Msps 11-bit Parallel Serial LVDS 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS58C28IRGCT.pdf |