| Part Number | MAX1241BESA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 786470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 73ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1241BESA+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1241BESA+T |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Sample and Hold | Yes |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Differential Input | No |
| Single-Ended Input | Yes |
| Maximum Power Dissipation | 471 mW |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Voltage Supply Source | Single |
| Voltage Reference | External |
| Typical Power Dissipation | 2.7 mW |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Input Voltage | 2.5 V |
| Full Scale Error | ±4 LSB |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Sampling Rate | 73 ksps |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Supplier Package | SOIC N |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MAX1241BESA+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 85ksps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV1544IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 38-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7953SDBT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 16-bit Serial 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8332IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC122S021CIMMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 40ksps 16-bit Parallel Serial 28-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS8507IBDWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1.25Msps 10-bit Serial 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for ADS7887SDCKR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8341E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8344N.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual SAR 1Msps 16-bit Serial 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8363SRHBR.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 96ksps 24-bit Serial 10-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for CS5343-CZZ.pdf |