| Part Number | MAX127AENG+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 888030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 8ksps 12-bit Serial 24-Pin PDIP N |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX127AENG+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX127AENG+ |
|---|---|
| Supplier Package | PDIP N |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Architecture | SAR |
| Voltage Supply Source | Single |
| Product Dimensions | 32.13 x 7.87 x 4.45 mm |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Pin Count | 24 |
| Input Voltage | 5/10|±5/±10 V |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Max Processing Temp | 300 |
| Digital Supply Support | No |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Number of ADCs | 1 |
| Sampling Rate | 8 ksps |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Typical Power Dissipation | 30 mW |
| Resolution | 12 Bit |
| Full Scale Error | ±7 LSB |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Mounting | Through Hole |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Input Type | Voltage |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Sample and Hold | Yes |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Differential Input | No |
| Single-Ended Input | Yes |
| Maximum Power Dissipation | 1067 mW |
| MSL Level | 1 |
| Package | 24PDIP N |
| Replacement Part Number | PART-MAX127AENG+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Dual SAR 1Msps 16-bit Serial 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8363SRHBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7229IPW.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Dual Pipelined 22Msps 8-bit Parallel 28-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX1192ETI+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single 200Msps 8-bit Parallel 48-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for ADC08B200CIVS NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 188.9ksps 10-bit Serial 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for ADC101C021CIMK NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7841E.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Pipelined 250Msps 11-bit LVDS 144-Pin NF-BGA Tube Download PDF datasheet for ADS58H40IZCR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Semiflash 20Msps 8-bit Parallel 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLC5510IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Parallel 28-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MAX197AEWI+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC108S022CIMTX NOPB.pdf |