| Part Number | ADC128S102CIMT NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 854170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP Rail |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADC128S102CIMT NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | ADC128S102CIMT NOPB |
|---|---|
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Number of ADCs | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Full Scale Error | ±2 LSB |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Max Processing Temp | 260 |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.2 LSB |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Single-Ended Input | Yes |
| Voltage Supply Source | Single |
| No Missing Codes | 12 Bit |
| Input Voltage | 5.25 V |
| Sample and Hold | Yes |
| Supplier Package | TSSOP |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Voltage Reference | Supply |
| Architecture | SAR |
| Differential Input | No |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Digital Interface Type | Serial (SPI, QSPI, Microwire) |
| Differential Nonlinearity | -0.9/1.5 LSB |
| Resolution | 12 Bit |
| Signal to Noise Ratio | 73 dB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-ADC128S102CIMT NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 188.9ksps 8-bit Serial 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for ADC081C027CIMK NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8325IBDGKT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 780sps 24-bit Serial 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS1217IPFBR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 12-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX11617EEE+T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 250ksps 12-bit Serial 16-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX176BCWE+.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for CS5368-CQZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC128S022CIMT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ADS8508IBDW.pdf |
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3204P.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 16-bit Serial 38-Pin TSSOP Download PDF datasheet for ADS8684IDBTR.pdf |