| Part Number | MAX170DCPA+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 291490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 125ksps 12-bit Serial 8-Pin PDIP N |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX170DCPA+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX170DCPA+ |
|---|---|
| Maximum Power Dissipation | 205 mW |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Voltage Supply Source | Dual |
| Supplier Package | PDIP N |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Sample and Hold | Yes |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Input Type | Voltage |
| Maximum Dual Supply Voltage | -15.75/5.25 V |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Architecture | SAR |
| Screening Level | Commercial |
| Minimum Dual Supply Voltage | -11.4/4.75 V |
| Typical Power Dissipation | 115 mW |
| Differential Input | No |
| Typical Dual Supply Voltage | -12/5|-15/5 V |
| Full Scale Error | ±10 LSB |
| Digital Supply Support | No |
| Voltage Reference | Internal |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Input Voltage | 5 V |
| Single-Ended Input | Yes |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire) |
| Resolution | 12 Bit |
| Mounting | Through Hole |
| Number of ADCs | 1 |
| Sampling Rate | 125 ksps |
| Product Dimensions | 9.91 x 7.87 x 4.45 mm |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Max Processing Temp | 300 |
| Package | 8PDIP N |
| Replacement Part Number | PART-MAX170DCPA+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC 32 Delta-Sigma 6.25ksps 20-bit Serial 100-Pin NF-BGA Tray Download PDF datasheet for DDC264CKZAW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 16-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC4545IDR.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP Bulk Download PDF datasheet for CS5381-KZZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Delta-Sigma 128ksps 24-Bit Serial 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS131A02IPBSR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 2Msps 14-bit Serial 16-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS7946SRTER.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 22.3ksps 10-bit Serial 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP3021A5T-E OT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1100A7IDBVT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 40Msps 16-bit Parallel Serial LVDS 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS5560IRGZT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual SAR 700ksps 16-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8354IPW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 28-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for ADC0809CCN NOPB.pdf |