| Part Number | MAX78700+A00 |
|---|---|
| Manufacturer | Silergy |
| Quantity in stock | 417010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 10-Pin uMAX Tube |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX78700+A00 |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX78700+A00 |
|---|---|
| Differential Input | No |
| Supplier Package | uMAX |
| Pin Count | 10 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Product Dimensions | 3.05(Max) x 3.05(Max) x 0.95(Max) |
| Voltage Supply Source | Single |
| Digital Supply Support | No |
| Number of ADCs | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | -0.5 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 4.6 V |
| Sample and Hold | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Input Voltage | 4.6 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Input Type | Voltage|Current |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 10uMAX |
| Replacement Part Number | PART-MAX78700+A00 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8344E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 500ksps 16-bit Serial 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8688IDBT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for TLV1543IDB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 400ksps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8864IDGS.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8509IDBR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Dual Slope 100sps 18-bit Serial 24-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MAX132EWG+T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 20-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1229BEEP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC2543CDW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 60Msps 8-bit Parallel 24-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC08060CIMT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 125ksps 12-bit Parallel 28-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS774JU 1K.pdf |