| Part Number | ADS58C28IRGCT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 724530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Dual Pipelined 200Msps 11-bit Parallel Serial LVDS 64-Pin VQFN EP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS58C28IRGCT |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS58C28IRGCT |
|---|---|
| Voltage Supply Source | Single |
| Sample and Hold | No |
| Digital Supply Support | No |
| Typical Power Dissipation | 254 mW |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Single-Ended Input | No |
| Differential Input | Yes |
| Input Signal Type | Differential |
| Input Voltage | 2 Vp-p |
| Digital Interface Type | Parallel|Serial|LVDS |
| Differential Nonlinearity | ±0.6 LSB |
| Minimum Single Supply Voltage | 1.75 V |
| Full Scale Error | 2 % of FSR |
| Number of ADCs | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Resolution | 11 Bit |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Signal to Noise Ratio | 66.8 dBFS |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.5 LSB |
| Pin Count | 64 |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 9 x 9 x 0.88 mm |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Input Type | Voltage |
| Typical Single Supply Voltage | 1.8 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Architecture | Pipelined |
| Maximum Single Supply Voltage | 1.9 V |
| Maximum Power Dissipation | 710 mW |
| Screening Level | Industrial |
| Sampling Rate | 200 Msps |
| Package | 64VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-ADS58C28IRGCT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 105ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1271IBPW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1110A0IDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1110A0IDBVT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 24-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1231BEEG+T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 125ksps 12-bit Serial 8-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX170DCPA+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLV2543CDW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual SAR 500ksps 16-bit Serial 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8361IDBQR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 80Msps 16-bit Parallel Serial LVDS 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS5562IRGZT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 32ksps 10-bit Serial 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC1541IN.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single 1.4Msps 14-bit Parallel 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MAX1321ECM+T.pdf |