| Part Number | ADC128S102CIMTX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 814880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADC128S102CIMTX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | ADC128S102CIMTX NOPB |
|---|---|
| Architecture | SAR |
| Rad Hard | No |
| Differential Nonlinearity | -0.9/1.5 LSB |
| Signal to Noise Ratio | 73 dB |
| Resolution | 12 Bit |
| Pin Count | 16 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Input Type | Voltage |
| Supplier Package | TSSOP |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Voltage Supply Source | Single |
| Sample and Hold | Yes |
| Full Scale Error | ±2 LSB |
| No Missing Codes | 12 Bit |
| Number of ADCs | 1 |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Voltage Reference | Supply |
| Digital Interface Type | Serial (SPI, QSPI, Microwire) |
| Input Voltage | 5.25 V |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Differential Input | No |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.2 LSB |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Single-Ended Input | Yes |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-ADC128S102CIMTX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 101sps 16-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for CS5529-ASZR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 8-bit Serial 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX1117EKA+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8317IDGKT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 510ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8568SRGCR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 8-bit Serial 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX1115EKA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | 4- 6- 8-CHANNEL, 16- 14-BIT, SIMULTANEOUS-SAMPLING ADCS Download PDF datasheet for MAX11666AUB+T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX1285BESA+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1039AEEE+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC2574IDWG4.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single 2Msps 14-bit Parallel 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MAX1320ECM+.pdf |