| Part Number | MAX1230BETI+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 833330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 28-Pin TQFN EP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1230BETI+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1230BETI+T |
|---|---|
| Input Voltage | 4.096|±2.048 V |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Supplier Package | TQFN EP |
| Pin Count | 28 |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Sampling Rate | 300 ksps |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Number of Analog Inputs | 16|8 |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Screening Level | Extended |
| Full Scale Error | ±4 LSB |
| Number of ADCs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Differential Input | Yes |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Voltage Supply Source | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Single-Ended Input | Yes |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Maximum Power Dissipation | 1667 mW |
| Input Type | Voltage |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.73 mm |
| Signal to Noise Ratio | 70 dB |
| Mounting | Surface Mount |
| Sample and Hold | Yes |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Package | 28TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1230BETI+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Dual SAR 750ksps 14-bit Serial 16-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for ADS7850IRTET.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 22ksps 8-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC0832IDR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 10sps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC128D818CIMTX NOPB.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 16-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP3208-BI SL.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX146BCAP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 125ksps 12-bit Parallel 28-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS774JU 1K.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Delta-Sigma 144ksps 24-bit Serial 64-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for ADS1278IPAPT.pdf |
|
EVEREST SEMICONDUCTOR CO, LT | ADR Dual Delta-Sigma 24-Bit Serial (2-Wire, I2C) 28-Pin QFN Download PDF datasheet for ES8288.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 73ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX1241BESA+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8343E 2K5.pdf |