| Part Number | ADC0804LCWMX |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 153080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 20-Pin SOIC W T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADC0804LCWMX |
| Datasheet download |
| Part Number | ADC0804LCWMX |
|---|---|
| Pin Count | 20 |
| Supplier Package | SOIC W |
| Voltage Reference | External|Supply |
| Sampling Rate | 10 ksps |
| Maximum Power Dissipation | 875 mW |
| Max Processing Temp | 220 |
| Digital Supply Support | No |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Sample and Hold | No |
| Number of ADCs | 1 |
| Input Signal Type | Differential |
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | No |
| Differential Input | Yes |
| Input Type | Voltage |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Resolution | 8 Bit |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Rad Hard | No |
| Architecture | SAR |
| Product Dimensions | 12.8 x 7.47 x 2.34 mm |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| MSL Level | 2a |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Input Voltage | 5 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 6.3 V |
| Package | 20SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-ADC0804LCWMX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX11647EUA+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1115IDGSR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 16-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS7924IRTET.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 153ksps 8-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC08832IMM NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | SERIAL OUTPUT, 5.6\u00b5S, 12-BIT ADC WITH REFERENCE - |
|
Texas Instruments | ADC Quad Delta-Sigma 216ksps 24-bit Serial 64-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for PCM4204PAPT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8509IDBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 14-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7279IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 65Msps 12-bit Parallel Serial LVDS 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS4122IRGZT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 4ksps 31-bit Serial 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1282IPWR.pdf |