| Part Number | TLC0831CP |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 240010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 31ksps 8-bit Serial 8-Pin PDIP Tube |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLC0831CP |
| Datasheet download |
| Part Number | TLC0831CP |
|---|---|
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Architecture | SAR |
| Input Type | Voltage |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Product Dimensions | 9.81 x 6.35 x 4.57 mm |
| Resolution | 8 Bit |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 8 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Input Voltage | 5 V |
| Differential Nonlinearity | ±0.4 LSB |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.4 LSB |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Digital Supply Support | No |
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | Yes |
| Sample and Hold | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Sampling Rate | 31 ksps |
| Voltage Reference | External |
| Number of ADCs | 1 |
| Supplier Package | PDIP |
| Differential Input | Yes |
| No Missing Codes | 8 Bit |
| Digital Interface Type | Serial |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 8PDIP |
| Replacement Part Number | PART-TLC0831CP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Dual Delta-Sigma 96ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for PCM1802DBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC108S102CIMT NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX11611EEE+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Pipelined 250Msps 11-bit LVDS 144-Pin NF-BGA Tube Download PDF datasheet for ADS58H43IZCR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Triple 165Msps 10-bit Parallel 100-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for TVP7002PZPR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Dual Slope 3 1 2Digit LED 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for ICL7107CQH+D.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1114IDGST.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX1270AEAI+T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 24-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1230BEEG+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 12-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX11616EEE+.pdf |