| Part Number | MAX1300BEUG+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 819560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 115ksps 16-bit Serial 24-Pin TSSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1300BEUG+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1300BEUG+ |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 LSB |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Number of ADCs | 1 |
| Differential Input | Yes |
| Resolution | 16 Bit |
| Signal to Noise Ratio | 91 dB |
| Input Voltage | -6.144/-12.288/6.144/12.288|V/-12.288V/6.144V/12.288V|±3.072V/±6.144V/±12.288V V |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Single-Ended Input | Yes |
| Maximum Power Dissipation | 976 mW |
| Product Dimensions | 7.8 x 4.4 x 0.9 mm |
| Digital Interface Type | Serial (SPI, QSPI, Microwire) |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Differential Nonlinearity | -1/2 LSB |
| Sample and Hold | Yes |
| Pin Count | 24 |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Supplier Package | TSSOP |
| Sampling Rate | 115 ksps |
| Architecture | SAR |
| Full Scale Error | 1 % of FSR |
| Number of Analog Inputs | 8|4 |
| Digital Supply Support | Yes |
| Voltage Reference | Internal|External |
| MSL Level | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 24TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1300BEUG+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS7950SBRGER.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC78H90CIMT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 16ksps 24-bit Serial 18-Pin SOP Tube Download PDF datasheet for ADS1210UG4.pdf |
|
Maxim Integrated | SERIAL OUTPUT, 5.6\u00b5S, 12-BIT ADC WITH REFERENCE - |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 6.25ksps 22-bit Serial 24-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ADS1213U.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8325IBDGKT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Pipelined 40Msps 10-bit Parallel 257-Pin BGA MICROSTAR Tray Download PDF datasheet for ADS5121IZHK.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 12-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1000A0IDBVT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 115ksps 16-bit Serial 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX1301AEUP+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX186DEWP+.pdf |