| Part Number | MAX136CQH+TD |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 714060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Dual Slope 3 1 2Digit LCD 44-Pin PLCC T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX136CQH+TD |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX136CQH+TD |
|---|---|
| Typical Single Supply Voltage | 9 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Sample and Hold | No |
| Max Processing Temp | 245|300 |
| Voltage Supply Source | Single |
| Digital Interface Type | LCD |
| Pin Count | 44 |
| Resolution | 3.5 Digit |
| Screening Level | Commercial |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Digital Supply Support | No |
| Number of ADCs | 1 |
| Product Dimensions | 16.66 x 16.66 x 3.96 mm |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Supplier Package | PLCC |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Differential Input | Yes |
| Single-Ended Input | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Signal Type | Differential |
| MSL Level | 3 |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 Count |
| Architecture | Dual Slope |
| Input Type | Voltage |
| Package | 44PLCC |
| Replacement Part Number | PART-MAX136CQH+TD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 16ksps 24-bit Serial 24-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ADS1211U.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS7841E 2K5.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for CS5368-DQZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 600ksps 18-bit Serial 28-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8382IRHPT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 50ksps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7828E 250.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8345E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1.25Msps 10-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV1570CPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC1549CDR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1038AEEE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS7844EB 2K5.pdf |